Pomoc | Szukanie zaawansowane
Szukaj :
Strona główna
Forum
Pytania i odpowiedzi
Profile

Google
ZACZYNAMY
- od Autora
- jesteś tu po raz pierwszy?
- wprowadzenie
- przewodnik po ChLO
- metody operacji
- podejmujemy decyzję
- regulamin strony
ZASOBY STRONY
- F O R U M
- profile użytkowników
- ciekawe profile
- zmiany w profilach
- pytania i odpowiedzi
- nasze ogłoszenia
- C H A T
INFORMACJE
- A R T Y K U Ł Y
- lekarze i kliniki
- refundacja - NFZ
- dla lekarzy
- sprawy emocjonalne
- operacje plastyczne
- polecane strony
INNE
- GRUPA WSPARCIA
- www.AnonimowiZarlocy.org
- stowarzyszenie MAXIMUS
- sesje zdjęciowe
- współpraca
- wesprzyj nasz serwis
- koszulki z naszym LOGO
- balon żołądkowy
OBLICZ SWOJE BMI
Wzrost: cm
Waga: kg
UWAGA! Kalkulator działa tylko pod przeglądarką Internet Explorer - Przepraszamy.


R E K L A M ABalon żołądkowy
Autor: Artur Rzepka

Balon żołądkowy to nieoperacyjna metoda (nie jest to ChLO) zmniejszania masy ciała. Pomimo że balon nie jest tematem naszego serwisu, ze względu na pojawiające się coraz częściej pytania, postaram się ją nieco bardziej przybliżyć.

* * *

Przy pomocy endoskopu (takiego jak przy gastroskopii) wprowadza się pacjentowi, będącemu pod narkozą, pusty balon do żołądka. Następnie napełnia się go solą fizjologiczną zabarwioną na niebiesko. Balon przebywa w żołądku przez sześć miesięcy, podczas których pacjent (stosując ścisłą dietę) chudnie. Balon ułatwia stosowanie diety wypełniając część żołądka, pomaga jeść mniej. Materiał z którego zbudowany jest balon jest odporny na kwasy żołądkowe, ale mimo to po sześciu miesiącach musi zostać usunięty, lub w niektórych przypadkach wymieniony na nowy. Aby nie powrócić do dawnej wagi pacjent musi przestrzegać ścisłej diety również po usunięciu balonu oraz znacznie zwiększyć aktywność fizyczną.

W początkowym okresie po założeniu balonu (pierwsze kilka-kilkanaście dni) występują nieprzyjemne objawy związane z tym że żołądek zanim się przyzwyczai próbuje pozbyć się ciała obcego ze środka, wydziela więcej soków aby go strawić, pacjenci wymiotują i odczuwają ogólny dyskomfort. Jeżeli te objawy nie ustaną konieczne może być usunięcie balonu. Podczas tego pierwszego gwałtownego okresu balon może pęknąć. Pęknięcie balonu nie powinno być jednak groźne dla pacjenta, chyba że spowoduje (mało prawdopodobne) zator w przewodzie pokarmowym, co wymaga szybkiej hospitalizacji i grozi nawet śmiercią. W większości przypadków pacjent jednak może nie zauważyć pęknięcia balonu, dlatego lekarze dodają do roztworu wypełniającego balon niebieski barwnik. Gdy zawartość balonu wydostaje się z niego, wtedy mocz pacjenta zmienia kolor na niebiesko-zielony. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli pacjent nie zauważy opróżnienia się balonu prawdopodobnie balon sam opuści on przewód pokarmowy w naturalny sposób przez jelita i odbyt.

Jak skuteczne jest stosowanie balonu? Na to pytanie niezwykle trudno jest odpowiedzieć, pacjenci u których zastosowano balon często tracą na wadze. Ile stracą zależy najbardziej od nich samych, ponieważ ważne jest stosowanie diety i ćwiczeń, oraz silna motywacja. Część pacjentów nie chudnie wcale.

Moim zdaniem zastosowanie balonu ma szanse powodzenia, wyłącznie wtedy, jeżeli będzie to tylko część programu nadzorowanego przez lekarza, który będzie obejmował wcześniejsze przygotowanie i zakwalifikowanie wyłącznie tych pacjentów którzy rokują nadzieję utrzymania diety po usunięciu balonika. Dodatkowo kwalifikacja i leczenie powinny odbywać się obowiązkowo pod kontrolą psychologa lub psychiatry. Pacjent musi współpracować z lekarzem, nie tylko do czasu wyjęcia balonu, ale jeszcze przez długi czas później. W przeciwnym wypadku szybko stanie się, na skutek efektu jo-jo, kandydatem do ChLO. Metoda to może być odpowiednia dla osób otyłych ze wskaźnikiem BMI w granicach 30-35 i niższym, oraz o BMI 35-40, które nie kwalifikują się do ChLO. Ponadto jest ona stosowana na Świecie jako metoda wspomagająca ChLO, u pacjentów ekstremalnie otyłych, których operowanie niosłoby ogromne niebezpieczeństwo, po wstępnym zmniejszeniu masy ciała, wykonuje się u nich zabiegi operacyjne które zapewniają dalszy spadek i stabilizację wagi.

Balon nie jest refundowany przez NFZ, tą metodę trzeba opłacić samemu, koszt to około 7'000,- zł. Trzeba się poważnie zastanowić czy nie będą to zmarnowane pieniądze. Balon może pomóc, ale może też nie dać żadnych wyników. Jeżeli masz BMI wyższe niż 40 z pewnością warto dozbierać pieniądze i poddać się ChLO, a jeżeli Twoje BMI to mniej niż 35 lepszą inwestycją mogą okazać się karnety na basen, siłownię czy fitness.

Strona producenta balonu: http://www.hammer.pl

  Ostatnia modyfikacja: 23.08.2005

(c) www.otylosc.org - Artur Rzepka 2003 - 2008
statystyki www stat.pl