Pomoc | Szukanie zaawansowane
Szukaj :
Strona główna
Forum
Pytania i odpowiedzi
Profile

Google
ZACZYNAMY
- od Autora
- jesteś tu po raz pierwszy?
- wprowadzenie
- przewodnik po ChLO
- metody operacji
- podejmujemy decyzję
- regulamin strony
ZASOBY STRONY
- F O R U M
- profile użytkowników
- ciekawe profile
- zmiany w profilach
- pytania i odpowiedzi
- nasze ogłoszenia
- C H A T
INFORMACJE
- A R T Y K U Ł Y
- lekarze i kliniki
- refundacja - NFZ
- dla lekarzy
- sprawy emocjonalne
- operacje plastyczne
- polecane strony
INNE
- GRUPA WSPARCIA
- www.AnonimowiZarlocy.org
- stowarzyszenie MAXIMUS
- sesje zdjęciowe
- współpraca
- wesprzyj nasz serwis
- koszulki z naszym LOGO
- balon żołądkowy
OBLICZ SWOJE BMI
Wzrost: cm
Waga: kg
UWAGA! Kalkulator działa tylko pod przeglądarką Internet Explorer - Przepraszamy.


R E K L A M ARefundacja - NFZ

Koszt operacji leczącej otyłość to w Polsce kilkanaście tysięcy zł na przykład w Zabrzu od kilku lat 10 500,-zł (dla porównania w USA około 20 tys. USD). Pacjenci nie muszą być jednak skazani na ponoszenie tych kosztów. Trzeba jasno powiedzieć zgodnie z nowa ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135) MAMY PRAWO DO REFUNDACJI Chirurgicznego Leczenia Otyłości! Niestety limity przyznane szpitalom bardzo szybko się kończą, więc nie mogą one przeprowadzać refundowanych operacji, a kolejki oczekujących na zabiegi refundowane wydłużają się do kilku lat.

W systemie kas chorych istniała przysługująca każdemu ubezpieczonemu możliwość starania się indywidualnie o refundację czyli tzw. promesę. Dziś jedynie Dyrektor NFZ (w praktyce dyrektor oddziału) może wydać tzw. indywidualną zgodę na leczenie, możliwość jej uzyskania jest dziś niestety taka mocno utrudniona, ale należy zrobić wszystko aby uzyskać ten dokument. Trzeba się przygotować na to, że pacjenci odsyłani są przez NFZ "od Annasza do Kajfasza". Po drodze można usłyszeć błędne opinie pracowników NFZ że zgody takie są zgodnie z dzisiejszym stanem prawnym nielegalne – co jest bzdurą [patrz artykuł z działu prawnego Rzeczpospolitej].

Aby uzyskać taką zgodę należy się zwrócić bezpośrednio do dyrektora danego oddziału NFZ, z prośbą o jej wydanie. W takiej prośbie należy zawrzeć całą naszą historię choroby, podejmowane dotychczas próby utraty wagi oraz opinię wszystkich lekarzy u których się leczymy oraz dodatkowo skierowanie od lekarza POZ na ChLO. Jeśli otrzymamy odpowiedź odmowną należy się odwołać. W ostateczności można i TRZEBA się odwołać nawet do sądu. Jak pokazuje przykład pacjentki z Wrocławia można z NFZ w sądzie wygrać [patrz artykuł Wygrana z NFZ!]. NFZ jest odpowiedzialny za zapewnienie nam leczenia chorób na które cierpimy, otyłość olbrzymia jest jedną z nich i jest to choroba która grozi licznymi powikłaniami a nawet śmiercią. Ponadto ChLO, jest tak naprawdę okazją dla NFZ na uniknięcie znacznych kosztów na leczenie pacjentów z chorób towarzyszących otyłości, które coraz bardziej zagrażają społeczeństwu.

Wielu pacjentów, decyduje się w tej sytuacji na samodzielne pokrycie kosztów leczenia, jest to trudne, ale należy się nad tym zastanowić, ponieważ czekanie z operacją i opóźnianie jej przeprowadzenia w wielu przypadkach może się skończyć pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta a nawet jego śmiercią. Musimy pamiętać bowiem, że operacje typu ChLO to OPERACJE RATUJĄCE ŻYCIE i powinny być tak traktowane zarówno przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, samych pacjentów i NFZ. ChLO to nie fanaberia, wygodne wyjście z sytuacji, czy operacja plastyczna, to w przypadku pacjentów o BMI powyżej 40 jedyna skuteczna długoterminowo metoda leczenia.

Jak napisać wniosek o refundację operacji ChLO do NFZ

Nie przedstawię tu przykładowego tekstu takiego wniosku, ponieważ to nie ma sensu. Każdy ma własną historię i własne powody, a także własne choroby i doświadczenia z otyłością. Najważniejsze jest aby we wniosku opisać wszystko szczerze i wyczerpująco. Pamiętajmy że o wszystkim decydują ludzie i trzeba ich przekonać i ująć. Należy bardzo krótko przybliżyć co to jest ChLO, że to nie jest operacja plastyczna i podać argumenty że to jest jedyne wyjście z sytuacji. Kilka praktycznych rad:

  • Piszemy odręcznie (nie na komputerze), ale czytelnie.
  • Należy opisać historię swojej otyłości od początku ze szczegółami.
  • Podać wszystkie próby które były podjęte aby się jej pozbyć.
  • Opisać (i załączyć zaświadczenia lekarskie) jakie mamy choroby towarzyszące i opinie lekarzy że w wypadku utraty wagi mogą się one (i które z nich) cofnąć lub poprawić.
  • Załączyć opinię lekarza że zaleca operację (wpomnieć o niej w piśmie).
  • Napisać że operacja będzie NFZ kosztować prawdopodobnie znacznie taniej niż leczenie chorób towarzyszących.
  • Podkreślić, że operacja to dla nas jedyna szansa na normalne życie, mozna napisać jakie problemy życiowe (nie zdrowotne) mamy z powodu otyłości (ale tylko jeśli są na prawde poważne).

Pismo adresujemy do dyrektora oddziału NFZ w naszym województwie. Powinno być ono dosyć długie i wyczerpujące, ale nie powtarzać się, tak żeby komuś chciało się to w ogóle przeczytać. Powodzenia!  Ostatnia modyfikacja: 23.08.2005

(c) www.otylosc.org - Artur Rzepka 2003 - 2008
statystyki www stat.pl