Pomoc | Szukanie zaawansowane
Szukaj :
Strona główna
Forum
Pytania i odpowiedzi
Profile

Google
ZACZYNAMY
- od Autora
- jesteś tu po raz pierwszy?
- wprowadzenie
- przewodnik po ChLO
- metody operacji
- podejmujemy decyzję
- regulamin strony
ZASOBY STRONY
- F O R U M
- profile użytkowników
- ciekawe profile
- zmiany w profilach
- pytania i odpowiedzi
- nasze ogłoszenia
- C H A T
INFORMACJE
- A R T Y K U Ł Y
- lekarze i kliniki
- refundacja - NFZ
- dla lekarzy
- sprawy emocjonalne
- operacje plastyczne
- polecane strony
INNE
- GRUPA WSPARCIA
- www.AnonimowiZarlocy.org
- stowarzyszenie MAXIMUS
- sesje zdjęciowe
- współpraca
- wesprzyj nasz serwis
- koszulki z naszym LOGO
- balon żołądkowy
OBLICZ SWOJE BMI
Wzrost: cm
Waga: kg
UWAGA! Kalkulator działa tylko pod przeglądarką Internet Explorer - Przepraszamy.


R E K L A M AWprowadzenie do chirurgicznego leczenia otyłości

Autor: Prof. Mariusz Wyleżoł

Jesteś chorobliwie otyły gdy twoja waga jest co najmniej dwa razy większa niż idealna masa ciała. Inna definicja chorobliwej otyłości opiera się na wskaźniku - indeksie masy ciała (BMI - Body Mass Index), który obliczamy dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażony w metrach. Prawidłowy indeks masy ciała powinien wynosić pomiędzy 20 a 25. O chorobliwej otyłości mówimy kiedy wskaźnik masy ciała jest większy od 35.

      Jeśli jesteś chorobliwie otyły, jesteś narażony na wiele poważnych chorób takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów, częstsze występowanie nowotworów złośliwych. Ponadto chorobliwa otyłość zwiększa istotnie możliwość śmierci na skutek chorób serca. Wzrasta ryzyko wystąpienia chorób pęcherzyka żółciowego. Często obserwuje się niepłodność, która w różnym stopniu może być spowodowana otyłością. Dzisiaj otyłość jest drugą po paleniu papierosów przyczyną chorób i przedwczesnej śmierci. Również otyłość związana jest z wieloma endokrynologicznymi nieprawidłowościami, zmiany poziomu hormonów płciowych, które obserwujemy podczas otyłości sa prawdopodobnie przyczyną wzrostu ryzyka zachorowań na niektóre rodzaje raka. U otyłych kobiet obserwowany jest wzrost ryzyka zachorowania na raka macicy, jajnika i z dużym prawdopodobieństwem na raka piersi. Natomiast u otyłych mężczyzn wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ponadto u ludzi otyłych wzrasta ryzyko wystąpienia raka żołądka i jelita.

      Otyłość oznacza nie tylko utratę zdrowia ale także wpływa niekorzystnie na nasze stosunki międzyludzkie oraz jest najczęstszą przyczyną stresów i depresji. Osoby otyłe są niejednokrotnie dyskryminowane w pracy oraz w domu, mają trudności ze znalezieniem pracy, muszą pokonywać problemy związane ze zdobyciem odpowiedniego rozmiaru ubrań.

      Dieta generalnie nie przynosi efektu. Tylko niewielu otyłych może pochwalić się trwałym spadkiem masy ciała. środki farmaceutyczne wywierają tylko miejscowy efekt i pomagają zazwyczaj w okresie, kiedy są przyjmowane, dlatego też dla długotrwałego efektu utraty masy ciała powinny być brane cały czas, a problem utraty wagi powraca po zaprzestaniu przyjmowania leków.

      Chirurgia otyłości jest obecnie dobrze poznaną specjalnością medyczną. Powinna być przeprowadzana przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie chirurgów. Biorąc to wszystko pod uwagę ryzyko takiej operacji jest niewielkie, a prawdopodobieństwo stałej utraty wagi bardzo duże. Nowoczesna chirurgia otyłości opiera się na operacjach żołądka, które mają doprowadzić do spadku apetytu, wytworzenia uczucia sytości nawet po niewielkiej ilości pokarmu stałego, obniżenia pobierania pokarmu, a w konsekwencji do spadku masy ciała. Chirurgiczne metody leczenia otyłości generalnie można podzielić na dwie kategorie: te które obniżają absorpcję składników pokarmowych w jelicie i te, które obniżają przyjmowanie stałego pokarmu.

      Decyzja o poddaniu się operacji powinna być dokładnie przemyślana, bowiem każda operacja niesie za sobą ryzyko. Powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz to czy istnieje jakaś inna, alternatywna metoda utraty wagi dla Ciebie. Jeśli nie, to rezygnacja z leczenia chirurgicznego będzie oznaczać dalszy przyrost wagi, a to wiąże się z rozwojem innych chorób, które niekorzystnie wpłyną na twoje zdrowie i długość życia.

  Ostatnia modyfikacja: 29.07.2005

(c) www.otylosc.org - Artur Rzepka 2003 - 2008
statystyki www stat.pl