Pomoc | Szukanie zaawansowane
Szukaj :
Strona główna
Forum
Pytania i odpowiedzi
Profile

Google
ZACZYNAMY
- od Autora
- jesteś tu po raz pierwszy?
- wprowadzenie
- przewodnik po ChLO
- metody operacji
- podejmujemy decyzję
- regulamin strony
ZASOBY STRONY
- F O R U M
- profile użytkowników
- ciekawe profile
- zmiany w profilach
- pytania i odpowiedzi
- nasze ogłoszenia
- C H A T
INFORMACJE
- A R T Y K U Ł Y
- lekarze i kliniki
- refundacja - NFZ
- dla lekarzy
- sprawy emocjonalne
- operacje plastyczne
- polecane strony
INNE
- GRUPA WSPARCIA
- www.AnonimowiZarlocy.org
- stowarzyszenie MAXIMUS
- sesje zdjęciowe
- współpraca
- wesprzyj nasz serwis
- koszulki z naszym LOGO
- balon żołądkowy
OBLICZ SWOJE BMI
Wzrost: cm
Waga: kg
UWAGA! Kalkulator działa tylko pod przeglądarką Internet Explorer - Przepraszamy.


R E K L A M ASprawy emocjonalne

Autor: Artur Rzepka

Osoby przed i po operacjach ChLO oraz osoby, które są po prostu otyłe mają często wiele problemów z emocjami jakie towarzyszą otyłości. Przeciętna otyła osoba jest na zewnątrz często wesoła i tryskająca energią, natomiast w środku, w samotności przeżywa wiele trudnych chwil. Osoby otyłe często cierpią na depresję, oraz mają problemy z radzeniem sobie z niektórymi emocjami. Zdarza się, że są one również uzależnione od jedzenia i jest to równie silne uzależnienie jak narkomania czy alkoholizm. Osoby takie znajdują się w zaklętym kręgu, ponieważ są otyłe to jedzą, a im więcej jedzą tym bardziej tyją i w końcu jedną z niewielu przyjemności jakie im zostają jest jedzenie. Aby się wyrwać z tego kręgu potrzebne jest wiele siły i walki, jednym ze sposobów (w przypadkach otyłości olbrzymiej) może być operacja ChLO, ale nie powinna ona być jedynym sposobem. Pomaga ona moim zdaniem zastąpić abstynencję, niezbędną w leczeniu innych nałogów, przecież nie można przestać całkowicie jeść na wiele miesięcy.

Pacjenci przed operacją mają często duże oczekiwania, jeżeli chodzi o efekty operacji inne niż utrata wagi. Ją mamy niemal zagwarantowaną, nie staniemy się prawdopodobnie modelami ani modelkami, ale na pewno stracimy wiele utrapionych kilogramów. Często jednak oczekujemy, że wraz ze zmianą wagi, znikną nasze problemy, za które winiliśmy otyłość. Liczymy na to, że zmieni się nasze życie, że poprawią się nasze relacje międzyludzkie oraz kontakty z płcią przeciwną (poprawi się sytuacja w małżeństwie lub stałym związku albo wreszcie znajdzie się wymarzony partner), znajdziemy pracę, będziemy sobie radzić z problemami, bariery znikną - jednym słowem że będziemy odtąd szczęśliwi.

Po operacji przychodzi euforia, kilogramy znikają w tempie olimpijskim, zdrowie się poprawia, wygląd w lustrze też. Wydaje się że szczęście w końcu się do nas uśmiechnęło, czekamy więc aż wszystkie problemy znikną. Po pewnym czasie często przychodzi otrzeźwienie, część problemów nie znika, ale dostrzegamy, że podobne problemy mają czasem ludzie szczupli, a część otyłych ich niema. Przychodzi refleksja, że może to z nami coś jest nie tak, a nie tylko nasza tusza jest winna. Wtedy chciałoby się zacząć na powrót jeść, ale nie da się już i zdarza się że ogarnia nas zły nastrój, złość którą przed operacją "zajadaliśmy" zaczyna się ujawniać, ogarniać nas i przejmować kontrolę. To jest ostatni dzwonek, żeby zacząć działać, najlepiej udać się po pomoc, inaczej możemy popaść w inne nałogi (alkohol czy papierosy tylko czekają żeby po nie sięgnąć). Czekają na nas specjaliści psycholodzy, psychoterapeuci i lekarze psychiatrzy (tylko psychiatra może przepisać odpowiednie leki, jeżeli są nam potrzebne). W każdym większym mieście jest poradnia, a często nawet kilka, które pomogą nam poradzić sobie z problemami, a nie unikać ich jak dotąd zwykliśmy to robić.

Oczywiście najlepiej byłoby uniknąć tych problemów i psychoterapię zacząć już przed operacją wtedy niektóre problemy zaczną znikać już przed operacją co na pewno pomoże nam przetrwać okres po operacji. Wbrew obiegowym opiniom psychoterapia nie musi być droga, na przykład we Wrocławiu koszt jednego spotkania z psychoterapeutą wynosi 15 zł a z lekarzem psychiatrą 10, to kwoty które warto wysupłać, aby znaleźć fachową pomoc i zacząć radzić sobie z problemami.

Zobacz także:

Podobnym informacje na temat problemów z jedzieniem znajdziecie również na stronie:
www.AnonimowiZarlocy.org

Znalezienie pomocy w tej i innych sprawach emocjonalnych na pewno ułatwi nam portal:


Dobrze jest też przyzwyczaić się do myśli, że prawdopodobnie nie osiągniemy mimo operacji wyglądu topmodelki czy modela, choć nasz wygląd i zdrowie znacznie się poprawią. Warto jest zaakceptować siebie takimi jakimi jesteśmy. O tym traktuje zaprzyjaźniona z naszym serwisem strona:Jeżeli masz własne doświadczenia w tej sprawie, skomentuj ten artykuł na forum, lub przeczytaj komentarze innych.

Jeżeli chcesz jeszcze czegoś się dowiedzieć zadaj pytanie w kategorii sprawy emocjonalne.

  Ostatnia modyfikacja: 04.10.2006

(c) www.otylosc.org - Artur Rzepka 2003 - 2008
statystyki www stat.pl