Pomoc | Szukanie zaawansowane
Szukaj :
Strona główna
Forum
Pytania i odpowiedzi
Profile

Google
ZACZYNAMY
- od Autora
- jesteś tu po raz pierwszy?
- wprowadzenie
- przewodnik po ChLO
- metody operacji
- podejmujemy decyzję
- regulamin strony
ZASOBY STRONY
- F O R U M
- profile użytkowników
- ciekawe profile
- zmiany w profilach
- pytania i odpowiedzi
- nasze ogłoszenia
- C H A T
INFORMACJE
- A R T Y K U Ł Y
- lekarze i kliniki
- refundacja - NFZ
- dla lekarzy
- sprawy emocjonalne
- operacje plastyczne
- polecane strony
INNE
- GRUPA WSPARCIA
- www.AnonimowiZarlocy.org
- stowarzyszenie MAXIMUS
- sesje zdjęciowe
- współpraca
- wesprzyj nasz serwis
- koszulki z naszym LOGO
- balon żołądkowy
OBLICZ SWOJE BMI
Wzrost: cm
Waga: kg
UWAGA! Kalkulator działa tylko pod przeglądarką Internet Explorer - Przepraszamy.


R E K L A M AOpaska - AGB

Opracowanie: MartaXL

Co to jest? | Po operacji | Zalety | Powikłania | Skutki uboczne

Co to jest AGB?

Adjustable Gastric Band - Regulowana Opaska Gastryczna (Żołądkowa)

Jest to operacja, podczas której na żołądek zostaje nałożona opaska. Najmniej inwazyjna z metod: nie wymaga nacinania żołądka ani wyłączenia części jelita, wykonuje się ją laparoskopowo.

Opaska opasuje górną część żołądka tworząc niewielki worek, który może pomieścić tylko małą ilość jedzenia. Niższa, większa cześć żołądka jest poniżej opaski. Mały otwór wewnątrz opaski łączy ze sobą obie części żołądka - nasz żołądek przypomina klepsydrę. Zjadany pokarm wpada najpierw do malutkiej części żołądka i szybko go napełnia. Pacjent jest syty po zjedzeniu minimalnej ilości pokarmu (około jednej garści). Jedzenie przedostaje się z górnej części żołądka do większej poprzez pozostawiony mały otwór bardzo powoli - dzięki temu pacjent odczuwa dłużej poczucie sytości. Zapewnia to regularny spadek wagi bez efektu jojo. Nie należy jednak spodziewać się cudu - chudnie się początkowo nawet do 5 kg na miesiąc.

Znacząca różnica pomiędzy opaską AGB a innymi metodami operacji, polega na tym, iż opaska może być w całym okresie po operacji dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta (jeśli chudnie on za mało można jeszcze pomniejszyć prześwit pomiędzy częściami żołądka) bez kolejnych zabiegów chirurgicznych. Odbywa się to poprzez specjalny port (połączony za pośrednictwem rurki z właściwą opaską) umieszczany najczęściej pod łukiem żebrowym pacjenta. Chcąc zmniejszyć prześwit w żołądku lekarz wstrzykuje przez ten port roztwór soli fizjologicznej, a w celu zwiększenia prześwitu (powiększenia ilości spożywanego jedzenia) odciąga część płynu z opaski*.

Instalacja opaski jest też całkowicie odwracalna. Po usunięciu opaski żołądek wraca do swojego pierwotnego kształtu i wielkości, a pacjent zaczyna przybierać na wadze. Niestety po usunięciu opaski występuje najczęściej powrót do poprzedniej wagi lub nawet jej przekroczenie, dlatego opaskę usuwa się tylko w wyjątkowych przypadkach (na przykład gdy wystąpi jej przerośnięcie przez ścianę żołądka lub pęknięcie). W takim przypadku często lekarze decydują się na przyjęcie innego rozwiązania ChLO, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu wagi.

Opaska polecana jest szczególnie dla kobiet, które mają zamiar po okresie utraty wagi zajść w ciążę. Zasadniczo żadna z operacji ChLO nie jest przeciwwskazaniem do ciąży, porodu i karmienia oczywiście po okresie ustabilizowania się wagi, ale opaska jest tu stosunkowo najbezpieczniejsza. Jest to spowodowane prostym faktem, że na czas ciąży i karmienia można ją nieco poluzować, tak aby nie występowało niebezpieczeństwo niedożywienia matki czy dziecka*.

Przykładowa opaska regulowanaZobacz także:

* Możliwość rozluźniania opaski może być niedostępna w niektórych modelach.

  Ostatnia modyfikacja: 13.10.2003

(c) www.otylosc.org - Artur Rzepka 2003 - 2008
statystyki www stat.pl